Symulacja medyczna ze względu na mierzalny i ustrukturyzowany system prowadzenia zajęć posiada ogromny potencjał jako narzędzie do wspomagania edukacji metodami opartymi o współzawodnictwo. Studenci kierunków medycznych na wcześniejszych etapach edukacji oraz rekrutacji często są poddawani działaniom wymuszającym konkurencję, co może sprzyjać selekcji osób, dla których współzawodnictwo jest atrakcyjne. Bazując na tego typu metodologii przygotowano ideę zawodów symulacyjnych, z jednej strony umożliwiających studentom weryfikację swojej wiedzy i umiejętności, a z drugiej strony dających studentom dodatkową motywację do szkolenia się w oparciu o atrakcyjny dla nich model.
Krakowskie Gry Symulacyjne są cyklicznymi, odbywającymi się rok rocznie zawodami, podczas których zespoły składające się ze studentów kierunków medycznych mają możliwość sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności pracy w roli kierownika lub członka zespołu udzielającego pomocy pacjentowi w stanie zagrożenia życia. Pierwsze Krakowskie Gry Symulacyjne odbyły się w 2014 roku.
Symulacja medyczna wysokiej wierności umożliwia wykorzystywanie wystandaryzowanych scenariuszy w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach dla każdej grupy uczestniczącej w zawodach.
Zadanie w części dotyczącej zawodów ogólnopolskich prowadzone w ramach współpracy ponaduczelnianej i koordynowane przez UJ CM. W ramach programu PO WER zawody ogólnopolskie organizowane były corocznie przez inną uczelnię. Regulamin zawodów ogólnopolskich opracowany był przez koordynatora zadania we współpracy z uczelniami uczestniczącymi w zawodach ogólnopolskich. W każdej edycji uczestniczykoordynator ogólnopolski (UJ CM). Za opracowanie scenariuszy odpowiedzialna była uczelnia organizująca daną edycję oraz koordynator ogólnopolski. Jedna edycja zawodów została zorganizowana w Krakowie w dniach 06-07.05.2016 r. Realizacja zawodów pozwoliła na wprowadzenie elementu rywalizacji motywującego studentów oraz współpracy studentów różnych kierunków i z różnych ośrodków. Możliwa była wymiana doświadczeń w zakresie oceny i prowadzenia scenariuszy między różnymi ośrodkami, co pozwoliło na integrację i podniesienie jakości w skali całej Polski w tym zakresie.
Dzięki projektowi zapewniono udział studentom UJ CM w ogólnopolskich zawodach symulacyjnych w latach 2017-2019 i 2021-2022.
Praktyka organizacji Krakowskich Gier Symulacyjnych przez Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej jest kontynuowana także w roku 2023 oraz będzie nadal realizowana po zakończeniu projektu (30 czerwca 2023r.)